Miejsce startu:

  • fontanna Wały Chrobrego
  • ul. Jana z Kolna
  • jeśli wgrywasz ręcznie wynik do B4sport zrób zdjęcie fontanny aby potwierdzić miejsce startu
  • Charakterystyka trasy: miejska
  • Trudność: łatwa

Punkt 2 – Wały Chrobrego (Hakenterrasse).

Kiedy na początku XX wieku podjęto decyzję o zagospodarowania pozostałości murów twierdzy, zadanie to otrzymał architekt miejski Wilhelm Meyer-Schwartau. W pierwszej kolejności usypano tarasy, wybrukowano uliczki i wybudowano pawiloniki. Wbrew pozorom znajdują się tu cztery, a nie trzy gmachy. Dwa pierwsze (przylegające do siebie), obecnie będące siedzibą Akademii Morskiej to dawne siedziby: Krajowego Zakładu Ubezpieczeń (czyli pałace króla ZUS-a to jednak nie polska tradycja) i Naczelnej Dyrekcji Ceł. W wersji pierwotnej ten drugi budynek, stylowo nawiązujący do siedziby Rejencji Szczecińskiej na drugim końcu tarasów Hakena miał posiadać wieżę, stanowiącą kompozycyjnie przeciwwagę dla dominant bryły budynku rejencji: a po polsku, żeby widok z przeciwległego brzegu był lepszy. Ostatecznie wieży nie zrealizowano.

Budynek środkowy to pierwotnie siedziba Muzeum Miejskiego. Biegnąc obok niego zwróć uwagę na portyk (czyli okolice wejścia). Znajdują się tam płaskorzeźby ilustrujące epoki cywilizacji, a więc w Szczecinie mamy i piramidę Cheopsa, i Partenon, i kolońską katedrę, a nawet rzymską bazylikę św. Piotra. Dziś w budynku znajduje się Muzeum Morskie mieszczące największą w Polsce kolekcję sztuki afrykańskiej oraz Teatr Współczesny. Naprzeciwko budynku znajduje się rzeźba Herkulesa walczącego w Centaurem dłuta Ludwiga Manzla.

Urząd Wojewódzki to dawna siedziba władz Rejencji Szczecińskiej, jednej z trzech, na którą wtedy podzielony było państwo pruskie. Styl nawiązujący do północnego renesansu. Zdziwisz się: to też są tak naprawdę trzy budynki, a nie jeden!

W parku Żeromskiego zwróć uwagę na Domek Grabarza. To dawne mieszkanie dozorcy cmentarza należącego do gminy francuskiej.

Sugerowana TRASA

Zapisz się!